Üniversite kontenjanları açıklandı, Tercihler 6-14 Temmuzda 
Haberler - ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI

 

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI

Üniversite adaylarının merakla beklediği 2015- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ÖSYM tarafından açıklandı. Ön bilgi vermek amacıyla yayımlanan kılavuzda hukuk fakültelerinin bu yıldan itibaren farklı puan türü ile (TM-2 yerine TM-3) öğrenci alacak olmasından dolayı hukuk fakültelerinin başarı sıralamalarına ve puan türüne yer verilmedi.

Kılavuzda bu yıl geçen yıla göre değişikliğe gidildi. Bu değişikliğe göre kılavuzda Tablo-3A ve Tablo-3B yerine Tablo-3 ve Tablo- 4 yer alıyor. Tablo-3 iki yıllık ön lisans programlarını, Tablo-4 ise dört yıl ve daha fazla süreli lisans programlarını içeriyor. Önceki yıllarda ön lisans programlarına okul birincisi kontenjanı verilmezken, bu sene bu bölümlere okul birincisi kontenjanı ayrıldığı görüldü.

Lisans bölümlerinin profesör, doçent, yardımcı doçent sayısı da kılavuzda yer aldı. Adayların kılavuzu dikkatle inceleyerek tercih yapmaları gerekiyor. Çünkü bazı bölümlerde bir tane bile profesör veya doçent bulunmuyor.

Kılavuzda dikkat çeken bir diğer konu ise hukuk ve tıp fakültelerinin kontenjanlarında düşüş yaşanması. Özellikle Marmara, Selçuk, Ankara ve İstanbul’daki üniversitelerde gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.  Adaylar 25 Haziran’a kadar ÖSYM’nin internet sitesinden kılavuza ulaşabilecek. Üniversite tercihleri ise 6-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.  Tercihler T.C numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılabilecek. Başvuru merkezlerinden tercih alınmayacak.

Adayların süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapma imkânı olacak. Ancak bu değişiklik sadece tercih sıralamasına getirildi. Adaylar süre içerisinde tercih sıralamalarını değiştirebilecekler. Yerleştirme sonuçlarına göre üniversite kayıtları ise 3- 7 Ağustos tarihleri arasında tamamlanacak. Online ortamda e- kayıt yapmak isteyen adaylar ise 28 Temmuz- 5 Ağustos arasında işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 


 Hakkımızda

Özel Okullar olarak tüm okulları , tüm detayları ile size en kolay şekilde sunmayı hedef edinmiştir ve bununla birlikte veli - öğrenci ile özel okul yetkililerini bir araya getirmeyi hedefler özel okul yetkilileri sistemiziden okullarını tanıtırken aynı zamanda veli ve öğrenciler ile irtibat kurabilir bu sayede öğrenci veya veli  aklındaki en iyi özel okulu bulmayı daha kolay ve zahmetsiz şekilde gerçekleştirir. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere bütün şehirlerin en iyi kolejler listesine ulaşabilir. Portalımızda , Özel ana okullar, Özel ilk okul, özel orta okul, özel liseler, Özel Kolejler,  özel anadolu liseleri, özel sağlık meslek liseleri, özel fen liseleri, özel üniversiteler, Temel liseler, dönüşüm liseleri, Devlet Teşviği Okullarına ulaşabilirsiniz.


Adres

Konsept Medya

Türkiye

P: 0850 840 03 01